Kultura i media

Pod redakcją: Katarzyny Grubek, Anny Mirskiej-Czerwińskiej
Autorzy: Beata Frankowska, Anna Mirska-Czerwińska, Krzysztof Pacholak, Bogumiła Stachurska

Publikacja zawiera materiały pomocnicze dla nauczycieli, którzy poszukują pomysłów na zajęcia twórcze z uczniami, chcą wprowadzić do projektu elementy teatru, opowieści, chcą razem z uczniami zrobić film, fotoreportaż, widowisko narracyjne lub spektakl czy po prostu szukają atrakcyjnych form prezentacji projektów o tematyce lokalnej.

Znajdują się tu teksty ekspertów z różnych dziedzin sztuki oraz rozmowy z twórcami, którzy prowadzili warsztaty artystyczne w szkołach. Przedstawiamy również przykłady projektów zrealizowanych w ramach programu Kulthurra! oraz wypowiedzi ich autorów: uczniów i nauczycieli.

Data wydania: Warszawa 2011

"Przybornik" pokazuje, jak działać metodami animacji kultury w społecznościach lokalnych oraz jak pracować metodą projektu w swoim środowisku. Pełen jest przykładów działań artystycznych w przestrzeni publicznej, które zostały podzielone na cztery kategorie: sztuka współczesna, teatr, fotografia i film. Każdą z tych dziedzin ilustrują działania uznanych artystów, które mogą stanowić doskonałą inspirację dla uczniowskich projektów lokalnych.

Data wydania: Warszawa 2013

Publikacja z narzędziami do prowadzenia lekcji na temat kultury polskich Romów. skierowana do nauczycieli zainteresowanych kulturą i historią Romów oraz pracujących w wielokulturowym środowisku.

Zawiera 8 scenariuszy lekcji, odwołujących się do filmów, np. „Papuszy” Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze czy „Filmowej Kolekcji Bajek” Ośrodka Pogranicze z Sejn i utworów literackich oraz wywiady z ekspertami.

Data wydania: Warszawa 2014